Wynton Marsalis protest bir video yayınladı

Wynton Marsalis protest bir video yayınladı

 

Dünya içten içe kaynıyor. Eskilerin allah encamımızı hayreylesin diye bir sözü vardır, tam öyleyiz. Sadece Covid-19 değil mesele, o olsa yine bir yere kadar, uluslararası siyasette fay hatları resmen zangırdıyor. Dünyada ülkelerin hem birbiriyle hem kendi içlerinde sorunu var. ABD'nin kanayan yarası ise ırkçılık. George Floyd olayından sonra bu yara açık kaldı. Taraflar tavrını sertleştiriyor. Çoğu Amerikalı cazcı da yaşanan duruma aktif katılımcı. Yaklaşan seçimlere doğru birçoğu protest tavrını yükseltiyor. Muhtemelen bu isimlerin en beklentili olanı trompetçi Wynton Marsalis. İri laflar etmese de tarafını hep belli etti. Şimdi, yayınladığı yeni bir video ile yeniden gündemde. Son çalışması "The Ever Fonky Lowdown"ın ardından tam seçim öncesi ‘The Ultimate Litmus’ yani 'Son Turnusol' diyebileceğimiz, renklerin net olarak ayrışacağı bir video bu. Jenny Hersch'ün şiiri üzerine trompetini üfleyen Marsalis'e trombonda Dwight Adams, trombonda Jeffrey Miller, tubada Ibanda Ruhumbika ve perküsyonda Ali Jackson eşlik etmş. Video yukarda.

 

Cazkolik.com / 27 Ekim 2020, Salı

 


 

Frida Kahlo bu kadar mı suistimal edilir?

 

 

Fotoğrafını gördüğünüz reklam bu köşenin konusu değil ama görünce insanın da asabı bozuluyor. Zaten yıllardır Frida adı üzerinden neler yapılmadı ki? Kadın yaşarken gün yüzü görmemişti, öldükten sonra da rahat yüzü yok. Üstelik, bu reklamdaki marka yanılmıyorsam ünlü bir marka. Frida Kahlo Nakışlı Kırlent, Frida Kahlo Kek Fanusu, Frida Kahlo Servis tabağı, Set Set Değil Tek Tek yahu insaf, kadını ne hale getirdiniz. Resimde gördüklerimiz sadece bu markanınkiler, merak edip internette adını arattım envai çeşit kupa, tabak, çanak, hediye seti adı altında tuhaf şeyler, üşenmeyip bakın akıl alır gibi değil. Utandım resmen.

 

Cazkolik.com / 26 Ekim 2020, Pazartesi

 


 

12 davullu kitiyle bugün bile şaşırtıcı gelen kadın caz davulcusu Viola Smith 107 yaşında öldü

 

 

Caz tarihi kadın müzisyenlerin gözardı edildiği bir tarih olmuştur. Müzik sektöründe kadınların sadece belli rollerde öne çıkmasına izin verildi. Toplumsal ve sektörel koşullar bu akışa göre oluşturuldu ama nehrin altında bir de ters akıntı vardı. Görmezden gelinmelerine rağmen sayısız kadın müzisyen tarihteki yerini aldı. Bu isimlerden biri 'aa adını duymuştum' diyeceğimiz tarzda bırakın bizim gibi dünyanın öteki ucundaki insanları, kendi ülkesinde bile adını öne çıkaramamış bir caz davulcusu olan Viola Smith idi. Viola 21 Ekimde Kaliforniyadaki evinde tam 107 yaşında öldü. Cazda swing-era denilen ünlü dönemin önde isimlerindendi. Tam 12 davuldan oluşan bir kiti vardı, görüntüsü bugün bile şaşırtıcı. 1938-41 arası caz tarihinde yeri olan, tamamı kadın müzisyenlerden kurulu bir all-girl band Coquette'lerin merkezindeki isimdi. Caz tarihinin tüm yüzyılına tanık olmuş bu önemli ismin Alzheimere bağlı komplikasyonlardan öldüğü yeğeni tarafından basına duyuruldu.

 

Cazkolik.com / 24 Ekim 2020, Cumartesi

 


 

Caz kâbesi Ronnie Scott's yeniden açılışını belgeselle kutluyor

 

 

Altmış yılı aşan geçmişiyle Londra'nın köklü caz kulübü Ronnie Scott's İngiliz işçi sınıfından Londralı iki caz müzisyeni Ronnie Scott ve Pete King tarafından kurulmuştu. Kulüp zamanla sadece İngiliz caz sahnesinin değil, Avrupa ve dünya caz sahnesinin de merkezlerinden birine dönüştü. Mart ayından itibaren yaşanan Covid-19 salgın krizi her şey gibi kulübü de etkiledi ve köklü kulüp uzun süre dinleyicilerinden ayrı kapalı kaldı. Bugün, bir cazsever olup da Londra'ya yolu düşen herkesin bir gecesini orada geçirmek istediği Ronnie Scott's uzun süren kapalı kalışın ardından yeniden açılışını "Ronnie's" isimli bir belgeselle kutladı. İngiliz belgeselci Oliver Murray trafından filme alınan çalışmadan bir bölümü yukarda izleyebilirsiniz. Belgesel sadece bir kutlama değil kulübün nasıl kurulduğundan Londra'nın müzikal ortamına nasıl etki etttiğine kadar geniş anlatıma sahip bir çalışma. Ünlü İngiliz komedyen, yazar, TV yıldızı, gazeteci ve oyuncu Stephen Fry belgesel için 'beni neşelendirdi, güldürdü, ağlattı. Tahminimce inanılmaz derecede önemli bir film' yorumunda bulundu.

 

Cazkolik.com / 22 Ekim 2020, Perşembe

 


 

Doğumunun 100. yılında nota nota Charlie Parker kitabı

 

 

Bu sene Charlie Parker'ın doğumunun yüzüncü yılı. Kısacık ömründe cazın gidişatını değiştiren adam Parker uzun bir hayat sürseydi ne olurdu? Bunu bilmek imkansız, uzun bir ömrü olsaydı belki bu kadar önemli işler yapmayacaktı veya çok daha fazlasını yapacaktı. Bu laflar komplo teorileri gibidir ama ortada bildiğimiz var, olan biten var ona bakalım. Caz tarihçisi ve eleştirmen Hal Leonard da öyle yapmış ve Parker'ın 40 klasik performansını nota nota çıkarmış. Zaten yok muydu diye sorabilirsiniz, ben de vardı biliyorum ama bunu özellikle müzisyenlere sormalı, en iyi onlar bilir eğer yok idiyse şimdi çıktı. Hem de ciltli filan havalı bir kitap. Eminim müzisyenlerin ilgisini çekecek ve her daim el eltında tuttukları bir kitap olacaktır. Amazon'da Kindle fiyatı 61,27 $, biraz tuzluymuş.

 

Cazkolik.com / 21 Ekim 2020, Çarşamba

 


 

Manfered Eicher'in Top 5 Blue Note albümü, Don Was'ın Top 5 ECM albümü?

 

 

Caz albümleri konusunda bugün dünyadaki tüm gözlerin üzerine döndüğü bir avuç ismin başında ECM firmasının kurucusu Manfred Eicher ile Blue Note'un hali hazırdaki başkanı Don Was gelir. ZoneOut isimli müzik portalı güzel bir iş yapıp Eicher'e en sevdiği 5 Blue Note albümünü sormuş, aynı soruyu Don Was'a da ECM için sormuş. Tabii bu her yerde haberdir. Şunu da eklemek lazım. Her iki isim günümüzde cazın önde gelen isimleri olsa da bence Eicher daha önde biri, nedeni ise, Eicher bir firmanın kurucusu, onu olsa olsa Blue Note kurucusu Alfred Lion ile mukayese etmeli, Don Was'ın da hakkını yemiyim zira Blue Note firmasını kapanma noktasından alıp yeniden ayağa kaldırmış adamdır ama yine de kurucu olmak ayrı vizyonerlik gerektirir diyip albümler neymiş onlara geçeyim. Manfred Eicher'in top 5 Blue Not albümü; Ornette Coleman'ın 1966 albümü "The Empty Foxhole", Anthony Williams'ın 1965 albümü "Spring", Chick Corea'nın 1971 albümü "The Song of Singing", Don Cherry'nin 1966 albümü "Complete Communion" ve Pete La Roca'nın 1965 albümü "Basra". Don Was'ın top 5 ECM albümü ise; (parantez içinde şu notu ileteyim Was, Eicher için kahramanlarımdan biri diyerek şerhimi teyid ediyor) Gary Burton/Chick Corea'nın 1973 albümü "Crystal Silence", Charlie Haden/Jan Garbarek/Egberto Gismonti'nin 1979 albümü "Magico", Dino Saluzzi'nin 1989 albümü "Andina", Art Ensemble of Chicago'nun 1979 albümü "Nice Guys" ve Jack DeJohnette'in 2016 albümü "in Movement".

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 19 Ekim 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.