Michael Brecker ve Mike Stern'ün duyacağınız en iyi soloları bu albümde

Michael Brecker ve Mike Stern'ün duyacağınız en iyi soloları bu albümde

35 yıl önce bugünlerde, 18 Ekim 1987 günü, Michael ve Randy Brecker kardeşler kariyerlerinin en heyecan verici konserlerinden biri için o yıllarda Almanya'nın ünlü Live at Fabrik isimli klübünde bir konser verdi.

 

Brecker biraderler Brecker Bros. adını verdikleri grubuyla 1970'lerin sonundan beri caz dünyasının tozunu atıyordu. Bu konser de o dönemin sonlarına doğru tarihe geçti.

 

Live at Fabrik son yıllarda, 1980'lerin başından itibaren sahnesinde gerçekleşen konserlerin kayıtlarını yayınlıyor da bu sayede hangi konserlerin hatıralarda saklı kaldığını görüyoruz. Artık, bu hatıraların bir kısmını biz de yayınlanan albümler sayesinde dinleyebiliyoruz. Yoksa, Brecker kardeşlerin ve özellikle de tenor saksofon devi Michael Brecker'ın albümün açılışındaki 21 dakikalık parçasını başka nasıl dinleyecektik? Mümkün değil. Ama, şanslıyız ki bu kayıt kolektif caz hafızasında yerini aldı.

 

Bu albümde oldukça etkileyici bir kadro var. Bugün hepsi belli yaş sınırının üzerine çıkmış dönemin genç cazcıları. Joey Calderazzo klavyelerde, Mike Stern gitarda, Jeff Andrews basta, Adam Nussbaum davulda. Bu ekip ilk CD'nin kadrosu. İkinci CD'de trompette Randy var ama tenor saksofonda Bob Berg, basta Dieter Ilg, piyanoda David Kikoski ve davulda Joey Baron'ı görüyoruz.

 

Albümün arkasında 18 Ekim 1987 diye tek tarih verildiğine göre bu iki ekip aynı akşam çalmış demektir ama ilk CD bir saatten fazla, ikinci CD'de öyle. İki set yapmışlar anlaşılan. İlk CD'nin ilk parçası "Nothing Personal"da Michael Brecker'ın yaklaşık 6 dakikalık, devamında ise Mike Stern'ün de aynı süre, hatta biraz daha uzun gitar solosu var ama bu gitar ve saksofon soloları unutulmaz sololar olmuş.

 

Bu kaydı dinlemek son günlerde aldığım en güzel hediye gibi oldu. Sizin için de öyle olacağına inanıyorum ve sözü uzatmadan albümü dinlemeye davet ediyorum.

 

Şunu da not etmeden geçmiyim, son aylarda en sevdiğim kayıtlar belki ilk kez dinlediğim ama tarih olarak eski kayıtlar oluyor, bu da önemli bir ayrıntı. Hani denir ya, ne varsa eskilerde var diye, nostaljik biri değilim, bilakis, yeniyi severim ama bu albümler bu fikri doğruluyor sanki.

 

Bir son not daha; Michael Brecker'ın kaydının sonlarında ünlü caz klasiği "My One and Only Love"ın muhteşem cover'ı var. Brecker ve Stern'ün soloları yine çok güzel ama özellikle Brecker'ın saksofonuyla bu ünlü klasiği sık sık zurnanın son deliğine basar gibi çalması hınzırca dalga geçer gibi olmuş, çok da güzel olmuş.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 12 Ekim 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.