Sara Caswell'in baharlık ses bahçesi

Sara Caswell'in baharlık ses bahçesi

"The Way to You" albümünü dinleyince Sara Caswell adının ne kadar yakın geldiğini farkettim ama arayıp durdum bizim buralarda bir konserine rastlamadım, nerden tanıdığımı düşündüm, son sıralar bu isimle bir albüm dinlemedim çünkü, Cazkolik arşive girince keşfettim. Jazz Times dergisi geçen sene en iyi kemancılar arasında yer vermiş. Bir de ayrıca, Brad Mehldau'nun "Finding Gabriel" albümünde keman çalmış. Demek aklımda ismi aklımda buralardan kalmış.

 

Kemancı Sara Caswell 45 yaşında oldukça tecrübeli Amerikalı bir kemancı. Yıllara uzanan geçmişinde Esperanza Spalding dahil bir çok sanatçıyla çalışmış ama kendi adına kaydettiği bir albümünü ilk kez dinledim.

 

Sara Caswell; "The Way to You"

 

Keman, caz dünyasında çok sayıda uluslararası isim çıkaran bir enstrüman sayılmaz, bu yüzden, cazın karasularına girmesi az görülen bir olaydır. Caz besteleri bakımından kemana yer vermek de öyle. Son yıllarda Polonyalı Adam Baldych, Amerikalı Regina Carter, Fransız Didier Lockwood gibi çağdaş bir kaç isim sayarım ama Jean-Luc Ponty, Stephane Grapelli gibi eskilere hiç girmeyelim.

 

Ayrıca, cazda keman kullanımı çoğu iyi caz dinleyicisinin dahi alışkın olduğu bir disiplin sayılmaz. Sara Caswell yeni albümünü kaydederken önünde fırsatlar olduğu gibi algılamaya yönelik engeller de vardı ama görüyorum ki Caswell fırsatlar/engeller kısmına fazla takılmadan müziğini özgüvenle yapmış.

 

Parçalarında düşük tempo kullanmaması, eşlikçi enstrüman seçiminde dikkat çeken dağılım, Jesse Lewis'in gitarını bazen 'manouche' ritmiyle çalması, gitar ve kemanın karşısına vibrafon gibi ters bir enstrümanı üçüncü solist olarak koyması müziği güzel bir ses bahçesine çevirmiş. Dinamik ritmli davul/bas ikilisinin bazen rock beat'lere kayması da Caswell'in müziğini açık, şeffaf, bazen dans edilebilir ama hep dinlenebilir bir müzik kılmış.

 

Bu sene dikkatimi çeken iki keman albümü oldu, belki siz de dinlemek isterseniz. İlki, Adam Baldych'in kemanla şiirsel ilişki kurduğu çalışması, ikincisi bu albüm. Bu albüm için yılın en iddialı kayıtlarından olur gibi abartılı şeyler söylemem ama iki şey söyliyim; İlki, bu sanatçıyı Türkiye'de izlemek iyi olur, kadrosu ve sahnesi yakışır diye düşünüyorum, ikincisi, Bandcamp gibi etkili siteler bu albümü yılbaşı sonrasının yeni albümleri arasında öne çıkarıyor, o gözle bakınca hak veriyorum. Çağdaşlığı, açık Blues/fFolk duygusu, sahnede etkileyici duracak enstrüman kompozisyonuyla festivallerin ya da konser salonlarının dikkate alması gereken bir müzik olduğunu söyleyebilirim.

 

Albüm: The Way to You
Sanatçı: Sara Caswell
Müzisyenler:
Sara Caswell: Keman
Jesse Lewis: Gitar
Ike Sturm: Bas
Jared Schonig: Davul
Chris dingman: Vibrafon
Anzic Records, 2023

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 09 Nisan 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.