Sıradışı koreografisi, sıradışı müzikleriyle sıradışı bir dans topluluğu iki gösteri için geliyor

Sıradışı koreografisi, sıradışı müzikleriyle sıradışı bir dans topluluğu iki gösteri için geliyor

Batsheva Dance Company geleneksel sahne dansları dışında çağdaş bir koreografiye sahip sıradışı bir dans topluluğu.

 

Pandemiden kurtuluş sezonunun sona ermeye yakın olduğu günlerde böyle bir dans grubunu 28 ve 29 Nisan akşamları CRR sahnesinde izleyecek olmak büyük bir şans olacak.

 

Yüzlerce yıl önceki hayal dünyasından fırlamış tüller içinde dansçılar değil izleyeceklerimiz

 

Gerçek gündelik hayatın içinden insanlar bunlar. Takım elbiseliler mesela, normal ayakkabılar, pantolonlar, diz boyu renkli şortlar, atletler, polo gömlekler, günlük kıyafetler, etekler...

 

 

Sefarad, Akdeniz, İbrani müziği modern ve lirik bir akıcılığa, çağdaş bir hüzne sahip. Bazen bu şarkıları dansçılar da seslendiriyor. Youtube da birçok güzel video var, habere bir kısmını aldık.

 

Ve ayrıca, koreografiler de yüzyılları aşan geleneksel dans uyumunun dışında çağdaş bir çarpışma sahnesi gibi. Dansçılar şiddetle birbirine çarpıyor, vurulmuş gibi bir anda yere kapaklanıyor, müzik ve tempo ani ve hızlı değişiyor. Kaos ile geleneksel dışı estetik bir arada gelişiyor. Maskeli yaşama ve günümüz insanına yönelik dikkat çeken koreograflar var.

 

Cazdaki doğaçlama gibi bedenlerin sanki rasgele sahnede buluşmaları tesadüfler koreografisi gibi görünürken belli ki dansçılar da bu anlarda eğleniyor.

 

 

Ve gösteri sonunda büyük alkış alıyor.

 

Batsheva Ensemble Decadance#21 gösterileri 28 ve 29 Nisan akşamları CRR sahnesinde gerçekleşecek. Bilet almak için acele etmenizde fayda var.

 

 

Batsheva Ensemble hakkında bilgi:

 

Batsheva Ensemble İsrailli dansçı ve koreograf Ohad Naharin tarafından 1990 yılında kuruldu. Çağdaş dans ustası ve eğitmen Naharin geliştirdiği Gaga adındaki dans sistemi ve pedagojisinin yürütücüsü olarak biliniyor.

 

Cazkolik.com / 24 Nisan 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.