Genç caz müzisyenleriyle söyleşiler serisi: Tolga Erzurumlu

Genç caz müzisyenleriyle söyleşiler serisi: Tolga Erzurumlu

Tolga Erzurumlu 6 Aralık 1985 doğumlu olup müziğe 6 yaşında ailesinin de desteğiyle ilk adımını atmıştır. Lise eğitimi devam ederken birçok kez orkestra yarışmalarına katılmış ve dereceler elde etmiştir. Liseden sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümü sınavına katılır ve birincilikle giriş yapar. Eğitim gördüğü esnada Avrupa Birliği Bursu`nu kazanır ve 1 yıllık müzik eğitimi almak üzere Paris`e gider. Burada eğitimini başarıyla tamamlayıp geri döndükten sonra D.A.Ü Müzik Bölümü`nden mezun olur. 2011 yılında ise kariyerinde sıçrama gerçekleştirir ve İstanbul`un en görkemli festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali`nde `Genç Caz Müzisyenleri` yarışmasına katılır ve `En İyi Doğaçlama` ödülüne laik görülür. 2013 yılında ise İKSV`nin düzenlemiş olduğu Genç Caz Yarışması`na katılmak üzere Tolga Erzurumlu Trio’yu oluşturur. Kıbrıslı grubun en belirgin özelliği enstrümanlarına olan hâkimiyetleri ve yorumladıkları caz standartlarındaki farklılıklar olarak göze çarpmaktadır.

 


 

Tolga Erzurumlu: "Tarzlar arasındaki bağı yakalayabildiğimiz sürece evrensel müzisyenler olabiliriz"

 

Zuhal Focan: Kendinizi tanıtmanızı istesem, nasıl anlatırsınız?

 

Tolga Erzurumlu: Kendimi pozitif bir yaşam ve hayata adamış bir kişiliğim var. İnsanlarla paylaşabildiğim kadar paylaşırım çünkü mutluluğun her an nereden geleceği belli olmuyor tıpkı müzikteki doğaçlamalar gibi her an herşey olabilir. Paylaşım kelimesindeki en büyük nokta öğretmenlik mesleğimde çocuklarla alıp verebildiğim sonsuz bir öğrenme-öğretme döngüsü aslında.

 

Zuhal Focan: Kayıt yapmak gibi bir isteğiniz, projeniz var mı?

 

Tolga Erzurumlu: Şu an için ara ara kayıt yapıyor olsam da albüm konusunda herhangi bir zaman yarışım yok çünkü beni her zaman hayatın kendisi birşeyler konusunda uyarır ve kendimce doğru zamanda tüm dilediklerim gerçekleşir. Dilediklerimiz konusunda herkes böyle davranmalı bence, yalnız bu o konuda efor sarfetmeyeceğiz demek değil tabi. Projem yakında hayata geçecektir.

 

 

Zuhal Focan: Genelde (Türkiye’de ve dünyada) caza nasıl bir gelecek öngörüyorsun?

 

Tolga Erzurumlu: Büyük bir caz tutkunu olsam da en başta müzik demek gerektiğini hatırlatmam lazım sebebi ise genelde caz müzik takipçilerinin müzikte tarz ayrımı varmış gibi bir hisse kapılıp fazla teknik ve dört duvar arasında fazla kalıpsal yaşam ve müzik insanlarına dönüşüyorlar. Bu aslında bir paradoks yani böyle bir ironi yıllardır batı müziği eğitimi veren okullarda bile bu kadar katı olmamıştır çünkü tarzlar arasındaki bağı yakalayabildiğimiz sürece evrensel müzisyen olabiliriz ancak. Bu ileride bize kapıları açan temel sözcüktür. Evrensellik kısaca. Cazın Türkiye’deki durumu genelde bu tarz sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor ama açıkça söylemem lazım ki çok iyi müzisyenler var Türkiye’de ve bu bahsettiğim onların daha da iyiye gidebilmesi için sadece küçük bir basamak.

 

Zuhal Focan: Senden sonra yetişen gençlere söylemek istediklerin neler?

 

Tolga Erzurumlu: Her zaman hedeflerini bilsinler ve üstüne gitmekten vazgeçmesinler. Daha da önemlisi kendilerinde var olan kişiliği daha da iyi keşfedip o doğrultuda yaratıcılıklarını kendilerine has bir hale getirip yalın bir şekilde insanlarla paylaşsınlar kesinlikle alıcıları bekliyordur. Tıpkı her insanın yaptığı yada yapması gerektiği gibi bu işin iyi kötü tarafını bir tarafa bırakıp kendilerini mutlu eden her işte özverili bir şekilde çalışıp güleryüzlü birer birey olmayı kesinlikle unutmamalılar.

 

Zuhal Focan

 

Cazkolik.com / 27 Kasım 2013, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.