Klasik müzik çevresinde geçen altı Netflix filmi

Klasik müzik çevresinde geçen altı Netflix filmi

The Soloist (2009)

 

Gerçek hikâyeye dayanan "The Soloist", Robert Downey Jr'ın Los Angeles Times'da gazeteci Steve Lopez rolünde oynadığı bir film. Lopez, Jamie Foxx'ın canlandırdığı eski Juilliard müzik öğrencisi Nathaniel Ayers'i Los Angeles'taki Beethoven heykelinin altında iki telli kemanı çalmaya çalışırken keşfediyor. Lopez, Ayers'in şizofren olduğu için okuldan atılan, sokağa düşen bir çellist olduğunu farkediyor ama artık çello çalmıyordur. Müziğin gücünün yürekleri ısıttığı bir insan hikâyesi.

 

 


 

Playing for Time (1980)

 

Ünlü oyuncu Vanessa Redgrave müzisyen Fania Fénelon’un otobiyografisi "The Musicians of Auschwitz"e dayanan 1980 tarihli filmde başrolde oynamış ve otobiyografi oyun yazarı Arthur Miller tarafından bir CBS TV filmine uyarlanmıştı. Polonya'daki Nazi toplama kampında geçen "Playing for Time", kamptaki orkestraya katılırlarsa ağır işten kurtulacaklarını fark eden bir grup kadın mahkumun etrafında dönüyor.

 

 


 

Four Minutes (2006)

 

"Four Minutes", bir Alman kadın hapishanesinde mahkumlardan birine ders veren bir piyano öğretmenini anlatıyor. Karanlık ve dramatik bir film ve bazı sert temalara değinmekten çekinmiyor. Müzikal tasvirleri ikna edici, oyunculuk tekdüze gidiyor görünse de mükemmel.

 

 


 

A Noble Intention (2015)

 

"Public Works" adıyla da bilinen "Noble Intention", 1888'de Amsterdam'ın şehir merkezindeki ana tren istasyonunun inşasından sonra büyük ziyaretçi artışına sahip olaacak büyük bir otel yatırımı planlandı ancak küçük bir keman üreticisinin dükkanı da sitede bulunuyordu. Keman ustasına burayı satması için sayısız teklif yapılsa da ustanın satmaya niyeti yok.

 

A Noble Intention - Trailer from Dutch Features on Vimeo.

 


 

Secret (2007)

 

Günümüzdeki bir müzik okulunda geçen ödüllü Tayvan filminin kalbinde bir aşk üçgeni yer alıyor. Piyano dehası Ye Xianglun, pratik odasında gizemli bir melodi çalan bir öğrenciyle karşılaşır. Xianglun, müzisyen arkadaşı Lu Xiaoyu'nun ona melodinin sırrının asla açıklayamayacağını söylediği o odaya gider… Secret, büyüleyici müzikal referansları olan ilgi çekici bir film. İzlemeye değer.

 

 


 

The Perfection (2018)

 

Halüsinojenik ilaçlar? Korkunç organ değişimleri. Nedensiz adam kaçırma olayları ve çok daha fazlası. Bu kurgusal film Çin'den Minneapolis'e taşındıktan sonra Boston konservatuarında iken yemekte köpek eti yiyen aynı okuldan çellist arkadaşların dünyasında geçiyor. Film müzik çevresinde geçmekle birlikte esasen psikolojik gerilim ve korku filmi. Film İngiltere'de 18 yaşın üstü olarak sınıflandırılmış.

 

 

Cazkolik.com / 23 Eylül 2020, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.