"Şarkılarımın dili kalp dilidir" diyen Kanadalı ünlü starı IMA ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu.

"Şarkılarımın dili kalp dilidir" diyen Kanadalı ünlü starı IMA ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu.

Sımsıcak ve aşk dolu IMA...

2007 yılında yayınladığı ve meşhur caz standartlarının da olduğu albümü “Smile” ile 60 haftadan uzun bir süre Kanada’nın en çok satan albümler listesinde kalan IMA sonbaharda misafirimiz oluyor. Seslendirdiği Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca şarkılarla tüm dünyada meşhur olmuş birbirinden güzel aşk şarkılarını yeniden yorumlayan Kanadalı güzel yıldız, romantik ve eğlenceli şarkılarıyla Türkiye dinleyicisi için yepyeni sürprizler hazırlıyor…

Sanatçının yepyeni albümü “Precious” Pasion Turca etiketiyle bizde de yayınlanırken, Ima’nın şarkıları ile yakaladığı romantik tarzı, Türkiye’de de ilgiyle karşılanıyor.

Rod Stewart‘ın unutulmaz disko klasiği “Da ya think I’m Sexy”, efsanevi Bee Gees‘in en romantik şarkıları “How deep is your love”, ünlü soul yıldızı Al Green’in meşhur şarkısı “Let’s stay together”, R&B yıldızı Lou Rawls’un bir milyondan fazla satan hit şarkısı “You’ll never find another love like mine”, Amerikalı meşhur şarkı yazarı- şarkıcı Bill Withers’ın 70’lerdeki büyük hiti “Ain’t no sunshine”, yine 70’lerin en çok satan şarkılarından orijinalinde bir Stealers Wheel parçası “Stuck in the middle with you”, 1966 yılından ünlü folk ikilisi Simon and Garfunkel’ın şarkısı “Feelin’ Groovy” ve yine Bee Gees’in en ünlü şarkılarından “To Love Somebody” gibi hepsi birbirinden ünlü şarkılarla Ima, albümü “Precious” ile 70’lerin en iddialı şarkılarıyla bir müzik ziyafeti sunuyor. Son olarak 13 Eylül’de Akasya Acıbadem Akasya Park’ta hayranlarına sürprizler hazırlayan, IMA sahnede Ajda Pekkan şarkıları söylerken bir Tarkan şarkısı da çalışıyor...

Türkiye’de bir süre önce “A La Vida” albümünün tanıtımı için gerçekleştirdiği ziyaretinde medyada güzelliği ve sesiyle de büyük ilgi gören IMA, soğuk bir ülke olarak bilinen Kanada’nın aşk şarkılarıyla sahnede de sımsıcak… Celine Dion, Bryan Adams, Shania Twain, Alanis Morissette gibi onlarca büyük sesi dünyaya kazandıran Kanada’nın yepyeni süperstarı IMA, tıpkı Akdeniz’in efsanevi şarkıcısı Dalida’nın söylediği gibi farklı dillerde ki şarkıları güzelliği ve yumuşacık sesi ile bizlere sunuyor.

Pink Martini, Monica Molina, Buika gibi isimleri Türkiye’ye sevdiren Pasion Turca’nın aşk şarkılarıyla yepyeni sürprizi IMA ile kariyeri, şarkıları ve Türkiye hakkında konuştuk.

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove


Ima: "Şarkılarımın dili kalp dilidir, hikayesi

kalbime dokunan şarkılar söylüyorum..."

Cenk Erdem: Son albümünüzde 70’li yılların şarkılarını söylüyorsunuz, "Precious" albümünüzü bize nasıl tarif edersiniz?

Ima: Son albümümdeki şarkılar aslında erkeklerin söylediği şarkılar… 70’li yılların, soul, rock ve hatta disko şarkılarında müthiş bir naiflik ve çok temiz duygularla aşk var… Bir kadın olarak o yıllarda Rod Stewart gibi Al Green gibi çok özel erkek yıldızların şarkılarını bir kadın olarak yorumlamak istediğim aşk dolu bir albüm oldu…

Cenk Erdem: Fransızca’dan, İspanyolca’ya; İtalyanca’dan İngilizce’ye farklı dillerde şarkılar söylerken bir Kanada’lı olarak şarkılarınız çoğunlukla Akdeniz şarkıları havasında, Montreal yakınlarında doğup büyürken anadiliniz Fransızca sizi diğer Akdeniz şarkılarına da daha yakın hale getirmiş olabilir mi?

Ima: Anadilimin Fransızca olması beni diğer Akdeniz ülkelerinin şarkılarına da yakınlaştırmış olabilir ama bir çocuk olarak yaşıtlarım pop dinlerken eski şarkılar ve özellikle Akdeniz şarkıları dinliyordum. Her zaman büyük bir Edith Piaf hayranı oldum. Aslında bir şarkıya ilgi duyarken dilini bilmek gerektiğini düşünmüyorum; beni bir şarkı yakaladığında dilini sonradan öğrendiğim de oldu.

Cenk Erdem: Albümlerinizde sımsıcak Akdeniz şarkılarından seçtiğiniz gibi ayrıca bazı şarkılarda folk ve pop rock türlerine de yakın bir tarz yakalıyorsunuz, bize müziğinizi siz nasıl tarif edersiniz?

Ima: Şarkılarımın dilinin kalp dili olduğunu söyleyebilirim, öyküsünü sevdiğim, hikayesi kalbime dokunan şarkılar söylüyorum. Bir noktadan sonra gittiğim ülkelerin, tanıştığım insanların bende hikayeleri oluşuyor; örneğin İtalya’nın benim için birçok hikayesi var. Müziklerimde latin, rock ve folk tarzlarını bir araya getirdiğim doğru ama şarkılarının da müziklerimin de özünde kalp ve aşk var.

Cenk Erdem: Doğup büyüdüğünüz Kanada’nın müzik endüstrisine kazandırdığı Alanis Morissette gibi birçok süperstar var, peki kendi ülkenizin yıldızları arasında size en çok ilham verenler kimler?

Ima: Celine Dion diyebilirim, ondan çok etkilenerek büyüdüm, ama daha önce söylediğim gibi çocukken bile daha çok latin şarkılar dinlerdim. Edith Piaf, Dalida gibi isimleri dinleyerek büyüdüm. Alanis Morissette de harika bir şarkı yazarı ve şarkıcı.

Cenk Erdem: Daha önce yeniden yorumladığınız şarkılardan biri de Akdeniz efsanesi Dalida’nın şarkısı “Le Temps Des Fleurs”, sadece şarkılarınızla değil görüntünüzle de Dalida’yı çağrıştırıyorsunuz, peki bir kadın olarak kendinizi ona yakın hissediyor musunuz?

Ima: Bir kadın olarak benim de kalbimi kıran aşk hikayelerim oldu, ancak Dalida’nın hikayesi ve intiharı elbette çok hüzünlü. Açıkçası aşk konusunda bir drama kraliçesi olmaya meyilliyim ancak kalp kırıklıklarını anlatan şarkılar söylemeyi sevdiğim halde yine de daha çok neşe veren şarkılar söylüyorum ve hayatın da mümkün olduğu kadar tadını çıkarıyorum.

Cenk Erdem: Bizim sanatçılarımızdan, süperstarımız Ajda hakkında sohbet ederken bir video klibini de beraber izlemiştik , size neler hissettirdi?

Ima: Klipte çok hoş, havalı görünüyor ve sesi de çok güzel. Eskiden tıpkı benim gibi Mina, Dalida gibi efsanevi şarkıcıların şarkılarını söylediğini biliyorum ve bu yüzden kendimi Ajda’ya da yakın hissediyorum. Artık Türkiye’deki dinleyiciye sadece şarkılarımı söylüyor olmak bana yetmiyor; Türkçe şarkılar da çalışıyorum. Hatta I will survive şarkısını Türkçe olarak öğrendim bile ve sahnede de her an sürprizler yapabilirim...

Cenk Erdem: Sırada başka nasıl sürprizleriniz var?

Ima: “A La Vida” albümüyle geçtiğimiz yaz çok hareketli şarkılarla sanırım iyi bir başlangıç olmuştu. Sonbaharda daha hüzünlü ve romantik şarkılarımın olduğu “Smile” albümü de yayınlandı ve şimdi “Precious” albümüm de yayınlanmış oldu ve artık hem romantik hem enerjik şarkılarla sahnede olacağım… Konserler yepyeni anılar biriktiriyor ve şimdiden Türkiye’de yepyeni konser sürprizlerine hazırlanıyorum..

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove

Cazkolik.com / 09 Eylül 2014, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X